ROZBITÉ SKLÍČKO ..

Ak sa vám podarilo nedopatrením rozbiť sklo, odporúčame ihneď vytiahnuť korunku (koliesko na nastavenie času) čo najviac von, pretože v tejto polohe sa ručičky zastavia. V opačnom prípade môže prísť k poškodeniu ciferníka či ručičiek, nakoľko tie majú snahu k chodu a často sa zarazia o úlomky skla, čím môžu poškriabať samotný číselník, alebo môže prísť k deformácii ručičiek, či ozubenia v strojčeku. V prípade, že sa čriepky skla nachádzajú v priestore medzi sklom a číselníkom, môžu sa cez otvory na číselníku dostať do stroja a zapadnúť medzi ozubenie, čo si môže vyžiadať finančne náročnejšie čistenie stroja. Odporúčame hodinky čo najskôr doručiť do nášho servisu, kde sa vám o ne postaráme a urobíme i potrebnú diagnostiku stroja.

Sklo sa dá na hodinkách samozrejme vymeniť, záleží už len od jeho tvaru, hrúbky, priemeru, materiálu a kalibrácie vodotesnosti. Hranaté či atypické tvary skiel je potrebné vyrezávať priamo na mieru púzdra hodín, preto sa pri nich treba vyzbrojiť väčšou dávkou trpezlivosti na opravu, než pri okrúhlych sklách. nastrek skloRovnako aj pri sklách, ktoré majú nástrek na spodnej strane (číslice, nápisy, farebné okraje atď.), tieto je potrebné objednať originál od výrobcu, čo ovplyvňuje čas vybavenia opravy a finálnu cenu.

Podľa typu materiálu sa používajú plastové sklá, ktoré sa ľahko poškriabu, dajú sa však pomerne ľahko vyleštiť. Najčastejšie používané minerálne sklo lepšie odoláva škrabancom. Na kvalitné hodinky dnes výrobcovia bežne osádzajú tzv. nepoškriabateľné – zafírové sklo. Jeho obstarávacia cena je oproti minerálnemu sklu pomerne vysoká. I zafírové sklo je však možné poškriabať. Zafír je na stupnici tvrdosti na čísle 9, teda hneď za najtvrdším materiálom, ktorým je diamant. Je teda naozaj veľmi tvrdý, avšak môže sa poškriabať materiálom buď tvrdším, alebo rovnako tvrdým, ako je on. Z rovnakého tvrdého materiálu – korundu, sa vyrábajú zrná do brúsnych šmirgľových papierov. Práve pri brúsení týmto papierom môže nechcene prísť k styku zrna korundu so zafírovým sklíčkom.

Podľa tvaru môžu byť sklá okrúhle, hranaté či iného atypického tvaru. lupaNiektoré modely hodín majú od výroby tzv. vypuklé sklo s jemným vystúpením do priestoru. Nakoľko sklo vytŕča cez okraj hodín, je toto sklo náchylnejšie na poškriabanie sa, než sklo ploché. Ak je to konštrukčne možné, odporúčame našim klientom osadiť na hodinky pri oprave ploché sklo. Ak sa vám rozbilo sklo, na ktorom bola nalepená dátumová lupa, vieme vám rovnakú lupu osadiť aj na nové sklo.